Bremerhaven, leżące u ujścia Wezery do Morza Północnego, jest portem rybackim, pasażerskim, handlowym a także ośrodkiem stoczniowym. Stąd wydawać by się mogło, że wystawa fotograficzna przedstawi nam obraz miasta o swoistym rytmie przemysłu, jego architekturę, bądź będzie reportażem o życiu jego mieszkańców.
Tymczasem wystawa Andrzeja Łazowskiego "Bremerhaven", której autor po niedawnej ekspozycji fotogramów "Söderhamn i kolor niebieski" zawitał z aparatem fotograficznym właśnie do Bremerhaven, jest dla oglądającego pewnym zaskoczeniem. Czy aby na pewno?
Autor wprowadza nas w swój własny, indywidualny świat pełen nastrojowych, szerokich krajobrazów morskich z jakimś pojedynczym elementem świadczącym o portowym charakterze miasta - a wszystko to jest realizowane w tonacji sepii.
Na przeciwnym biegunie, zapewne w celu zaspokojenia oczekiwań fotoamatorów podróżników, znajdują się zaledwie dwa zdjęcia barwne przedstawiające architekturę i scenkę uliczną, z wyraziście zaznaczonymi akcentami świadczącymi o geograficznym pochodzeniu zdjęć i całej wystawy.
Całość ekspozycji jest ciekawą autorską impresją potwierdzającą, w sposób cokolwiek odmienny, wcześniejsze zainteresowania Andrzeja Łazowskiego krajobrazem miejskim.
Leszek Kurpiewski
(wstęp do katalogu - maj 1994)


Prezentowane na tych stronach fotografie chronione są prawem autorskim. Kopiowanie ich, umieszczanie na innych stronach www, bez wiedzy i zgody autora jest zabronione. © copyright 2001 by Andrzej Łazowski