Wystawy Projekty Albumy i ksišżki Reklama Teksty Szczecin
 

powrót


SZCZECIŃSKIE CMENTARZE, NASZ WSPÓŁCZESNY, POLICE I OKOLICE NA STAREJ FOTOGRAFII, PORTRETY SZCZECINIAN, SZCZECIN MIASTO ULICA, GEMELLOLOGICAL REVIEW, EUROPOMERANIA
z serii: czas przestrzeń tożsamość
NR 1 JASIENICA
NR 2 STOLEC, RZĘDZINY, ŁĘGI
NR 3 SZCZECIN-SKOLWIN
NR 4 SZCZECIN-GRABOWO
NR 5 NOWE WARPNO 

SZCZECIŃSKIE CMENTARZE

SZCZECIŃSKIE CMENTARZE - w naszym kraju spotykamy cmentarze różnych wyznań i narodowości. Szczególnie tutaj na pograniczu. Zapomniane cmentarze żydowskie i ewangelickie. Bywa i tak, że spoczywają doczesne szczątki tych, którzy niegdyś stali na przeciwnym polu walki. Autorzy najstarszych podręczników krajoznawczych radzili podróżnym, aby rozpoczynali zwiedzanie okolicy od cmentarza. I również książkę dr Bogdana Frankiewicza należy traktować jako przewodnik, który można zapakować do plecaka, wsiąść na rower i dotrzeć do dawnych cmentarzy Szczecina. A jest ich sporo bo autor wskazuje ich aż 91.
Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Szczecina 2003
Koordynator: Andrzej Łazowski
Autor: dr Bogdan Frankiewicz
Projekt graficzny i projekt okładki: Andrzej Łazowski
Druk: Drukarnia "Ottonianum" Szczecin


NR 1 - JASIENICA

JASIENICA - jest jedną z najstarszych miejscowości w okolicach Szczecina. Może poszczycić się bogatą historią, którą przez kilka stuleci w okresie średniowiecza tworzyli osiedleni tu zakonnicy - kanonicy regularni, będący jedynym tego typu zakonem na terenie Pomorza. Po rozwiązaniu klasztoru, w XVI wieku posiadłości zakonne przejęli książęta szczecińscy, później zarządzali nimi namiestnicy szwedzcy i właściciele prywatni. W XIX stuleciu miejscowość znacznie się rozbudowała. Tu mieszkał i został pochowany uczony szczeciński L. Giesebrecht.
Wydawca: Foto Projekt 2003
Autor: Kazimiera Kalita Skwirzyńska
Redakcja: Mirosław Opęchowski i Andrzej Łazowski
Projekt graficzny i projekt okładki: Andrzej Łazowski i Krzysztof Drumiński
Druk: Drukarnia "Ottonianum" Szczecin

Zamów książkę przez internet w księgarni internetowej Los Gardenios. Księgarnia znajduje się w Książnicy Pomorskiej, ul. Podgórna 15/16, Szczecin.
Kupisz tutaj: Jasienica


NR 2 - STOLEC RZĘDZINY ŁĘGI

STOLEC RZĘDZINY ŁĘGI - założenie pałacowo-parkowe w Stolcu stanowi jeden z nielicznych obiektów przeciętych granicą państwową. Symbolicznie granica odcina od Pałacu ogród. Ów "tajemnicy ogród" był pielęgnowany przez wieku a teraz od 1945 roku, zapomniany i niedostępny.
Bezwzględnie konieczne jest zachowanie zespołu pałacowo-parkowego dla celów publicznych. Zespół stwarza możliwość wykorzystania dla działań służących współpracy polsko-niemieckiej i integracji europejskiej. Stolec może być także wykorzystany jako zaplecze logistyczne dla naukowców, turystów etc. odwiedzających rezerwat przyrody Świdwie i tereny cenne przyrodniczo, po niemieckiej stronie granicy. Zachowanie obiektu w rękach publicznych i zbudowanie programu jego zagospodarowania będzie znaczącym impulsem dla ożywienia otoczenia i aktywizacji zawodowej okolicznych mieszkańców.
Wydawca: Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość
Współpraca: Urząd Gminy w Dobrej i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania
Autorzy: Kazimiera Kalita Skwirzyńska i Mirosław Opęchowski
Redakcja: Mirosław Opęchowski i Andrzej Łazowski
Projekt graficzny i projekt okładki: Krzysztof Drumiński i Andrzej Łazowski
Druk: Drukarnia KAdruk
Pierwsza promocja odbyła się w Książnicy Pomorskiej w dniu 11 maja 2005 roku.
Organizatorzy prezentacji: Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, Urząd Gminy w Dobrej, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, Książnica Pomorska. Relacja z promocji.

Zamów książkę przez internet w księgarni internetowej Los Gardenios. Księgarnia znajduje się w Książnicy Pomorskiej, ul. Podgórna 15/16, Szczecin.
Kupisz tutaj: Stolec Rzędziny Łęgi


NR 3 - SZCZECIN-SKOLWIN

SZCZECIN-SKOLWIN - Po tomikach dotyczących Jasienicy (1) oraz Stolca Rzędzin Łęg (2), autorzy projektu swoim zainteresowaniem objęli tym razem obszar miasta Szczecina. Niewielkie monografie poszczególnych dzielnic Szczecina, przybliżą czytelnikom ich przeszłość i dzień dzisiejszy. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie Skolwin, najbardziej na północ wysunięta dzielnica miasta.
Wydawca: Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość
Współpraca: Dom Kultury w Skolwinie, Miasto Szczecin
Autorzy: prof. dr hab. Radosław Gaziński i dr arch. Piotr Fiuk
Redakcja: Mirosław Opęchowski i Andrzej Łazowski
Fotografia: Andrzej Łazowski
Projekt graficzny i projekt okładki: Totem oraz Krzysztof Drumiński i Andrzej Łazowski
Druk: Drukarnia KAdruk

Zamów książkę przez internet w księgarni internetowej Los Gardenios. Księgarnia znajduje się w Książnicy Pomorskiej, ul. Podgórna 15/16, Szczecin. Tutaj kupisz: Szczecin-Skolwin


NR 4 - Szczecin Grabowo

SZCZECIN GRABOWO - Kolejnym tomikiem dotyczącym serii Czas Przestrzeń Tożsamość jest osiedle Drzetowo-Grabowo. Książka zajmuje się obszarem historycznie ciekawym obejmującym: Dolny Wik, Drzetowo i Grabowo. Podczas powstawania książki uświadomiliśmy sobie, że Szczecin jest trójmiastem. Składa się dodatkowo z dwóch dawnych miast: Grabowa i Dąbia. Grabowo otrzymało prawa miejskie w 1855 roku, samodzielnym miastem był tylko do 1900 roku. Wówczas zostało ono przyłączone do miasta Szczecina.
Wydawca: Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość
Współpraca: Rada Osiedla, Miasto Szczecin, Książnica Pomorska, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Portal internetowy Sedina.pl
Autorzy: dr Bogdana Kozińska i Bogdan Twardochleb
Redakcja: M. Opęchowski, A. Łazowski, M. Smalira
Projekt graficzny i projekt okładki: Totem oraz Krzysztof Drumiński i Andrzej Łazowski
Druk: Drukarnia KAdruk

PROMOCJA KSIĄŻKI WKRÓTCE!


Nasz Współczesny

NASZ WSPÓŁCZESNY - album powstał z okazji 20-lecia Teatru Współczesnego w Szczecinie. W publikacji znalazły się portrety zespołu teatru współczesnego autorstwa Andrzeja Łazowskiego. Podczas jubileuszu otwarto wystawę PORTRET autorstwa Andrzeja Łazowskiego.
Wydawnictwo: Albatros 1996
Projekt graficzny i projekt okładki: Wieńczysław Mazuś
Redakcja: Zenon Butkiewicz
Druk: Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca, KrakówPolice i okolice na starej fotografii  

POLICE I OKOLICE NA STAREJ FOTOGRAFII - zbiór ponad 250 starych fotografii i pocztówek z Polic i okolic. Album opatrzony wstępem burmistrza Polic Władysława Diakuna i wprowadzeniem historycznym dr Bogdana Frankiewicza. Podczas promocji albumu zostały otwarte dwie wystawy "Stara fotografia" i "Obrazy czasu" w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach w miesiącach czerwiec-sierpień 2001, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie we wrześniu 2001 i w Ratuszu Miejskim w Pasewalku (Niemcy) listopad-grudzień 2001.
Wydawca: Urząd Gminy w Policach 2001
Redakcja: dr Bogdan Frankiewicz i Andrzej Łazowski
Projekt graficzny i projekt okładki: Andrzej Łazowski i Anna Kokowska


PORTRETY SZCZECINIAN

PORTRETY SZCZECINIAN - album towarzyszył otwarciu wystawy fotograficznej w Muzeum Narodowym w Szczecinie (1995) z okazji obchodów 50-lat polskiego Szczecina. W publikacji znalazło się ponad 200 portretów znanych Szczecinian m.in: aktorów, malarzy, pisarzy, polityków. Wprowadzenie do albumu napisali: Bartłomiej Sochański - Prezydent Miasta Szczecina, Kazimierz Kozłowski - dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, Joanna Piwocka - historyk sztuki, Krzysztof Kozakowski - dziennikarz.
Wydawnictwo: Kurier-Press 1995
Projekt graficzny i projekt okładki: Leszek Żebrowski
Projekt znaku graficznego "Portrety Szczecinian": Teresa Gęsikowska
Druk i oprawa: Drukarnia "REX-DRUK"SZCZECIN MIASTO ULICA

 

 

 

 

SZCZECIN MIASTO ULICA - album towarzyszył wystawie fotograficznej Karkutschstraße - ul. Św. Wojciecha. Historia i współczesny wizerunek miasta z perspektywy jednej ulicy. Album bogato ilustrowano w tym 37 zdjęć autorstwa Andrzeja Łazowskiego.
Dotychczasowe ekspozycje wystawy:
Düsseldorf - Instytut Polski - 06.06.-28.08.1999
Lipsk - Instytut Polski - 01.-30.09.1999
Frankfurt - 52 Międzynarodowe Targi Ksiazki - 17-24.10.2000
Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich 01-10.12.2000
Berlin Kreuzberg - Fridrichshain Hauptbiblithek - 20.04.-30.05.2001
Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich - 10.-13.05.2002
Frankfurt nad Odrą - Kościół Pokoju - 6-16.06.2002

Wydawnictwo: Studio Plus 2000
Projekt graficzny: Danuta Dąbrowska Wojciechowska
Redakcja i komisarz wystawy: Joanna Kozakowska
Druk: Zakład Poligraficzny "Fronczak i S-ka"GEMELLOLOLOGICAL REVIEW

 

 

 

 

 

GEMELLOLOGICAL REVIEW - W ramach projektu "Bliźnięta polskie" dotychczas we wszystkich wydanych numerach Gemellological review zostały umieszczone portrety autorstwa Andrzeja Łazowskiego. Dotychczas wydano 7 numerów z pracami naukowymi Polskiego Towarzystwa Gemeliologicznego.
Wydawca: Polskie Towarzystwo Gemeliologiczne (Polish Gemellological Society)
Na zdjęciu: Michał i Mateusz Śnieżawscy z Warszawy.


EUROPOMERANIA

EUROPOMERANIA - Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania wydaje nowe numery Europomerania. Gazeta jest zmieniona poprzez wprowadzenie nowej szaty graficznej oraz wykorzystanie zdjęć profesjonalnych.

Na zdjęciu: okładka numeru 3/2004 - ilustracja do głównego tematu - Zakupy w Stettin.

 
na toppowrót